Kontakt 

Zakład Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji
Marek Gorczyński
ul. Rogali 43
84-200 Wejherowo 
(zobacz wiekszą mapę)

tel. +48 662 248 038
e-mailgorczynski-ddd@wp.pl

Lokalizacja

Obszar działania

Usługi deratyzacji, dezynfekcji, dezynsekcji i HACCP codziennie świadczymy dla klientów z okolic miast: Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot), Rumia, Reda, Wejherowo, Lębork, Słupsk, Puck, Krajowe, Władysławowo, Hel, Kartuzy, Kościerzyna, Szemud.

Usuwanie os i szerszeni

Osy należą do rzędu owadów błonkoskrzydłych. Dzieli się je na żądłówki i tzw. parasitica. Większa część jest to ok.80 tys. gatunków os należy do drugiej grupy. Wyróżniają się tym, że posiadają pokładełko, czyli wydłużony narząd rodny, którym składają jaja, a pozostałe 33 tysiące gatunków os to żądłówki, które są drapieżnikami. Zamiast pokładełka na drodze ewolucji wykształciło się u nich żądło.
Zanim prześledzimy żywot os, przyjrzyjmy się im z bliska. Osy często bywają mylone z innymi owadami głównie z pozostałymi osami, grzebaczowatymi, muchówkami, a nawet pszczołami. Często jest tak, że ludzie nawet nie zdają sobie sprawy z tego jak naprawdę wyglądają osy, gdyż nazywają tak cały szereg żółtoczarnych owadów. Co ciekawe, mylone z osami pszczoły mają zdecydowanie mniej jaskrawe ubarwienie na pierwszy rzut oka są dużo bardziej brunatne niż żółto-czarne. Skoro mówimy o wyglądzie, to zacznijmy od tego, że osy są smukłymi owadami i jak wcześniej wspomniałem o bardzo jaskrawym ubarwieniu. Wzór który się na nie składa, tworzy jednak różne kombinacje, w zależności od gatunku. Dlatego też, gdy przyjrzymy się odwłokowi osy dachowej oraz np. osy leśnej(Dolichovespula sylvestris), zauważymy, że odwłok tej pierwszej wcale nie ma klasycznych, żółto-czarnych pasków jak u tej drugiej, lecz coś w rodzaju czarnych “strzałek” przyozdobionych dwoma kropkami bo bokach, które biegną wzdłuż całego, żółtego odwłoka. To samo możemy zaobserwować, patrząc osie prosto w oczy.

Szerszeń europejski (Vespa crabro), szerszeń groźny, zwykle nazywany szerszeniem– gatunek owada z rodziny osowatych(Vespidae), z grupy żądłówek, największy z osowatych występujących w Europie Środkowej, pospolity na terenie całej Polski, zwłaszcza w pobliżu terenów zamieszkiwanych przez ludzi. Jego użądlenie może być niebezpieczne dla osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych. Jest gatunkiem typowym rodzaju Vespa.
Typowym siedliskiem szerszeni europejskich są lasy liściaste. Gniazda zakładane są w dziuplach drzew, zwłaszcza dębów. Ze względu na utratę naturalnych siedlisk owad ten przystosował się do życia w pobliżu terenów ludzkiej aktywności (tereny zurbanizowane oraz wykorzystywane rolniczo). Gniazda buduje najczęściej w dziuplach drzew, a także w norach ziemnych, opuszczonych ulach, czasem na wolnym powietrzu, lecz w miejscach osłoniętych (np. pod okapem dachu lub w dziurach i zagłębieniach w ścianach budynków). Na terenach zurbanizowanych szerszenie korzystają również ze skrzynek lęgowych dla ptaków (zwykle opuszczonych, ale zdarza się, że koegzystują w skrzynce lęgowej razem z ptakami).
 

Copyright 2016 © Wszelkie prawa zastrzeżone. Deratyzacja, Dezynsekcja, Dezynfekcja - Trójmiasto.
Realizacja: WEBPC-GROUP